Trifon Zarezan

Vážení přátelé. Přijměte pozvání na tradiční balkánský taneční večer Trifon Zarezan.
I letos chystáme skvělý program se stovkou účinkujících, tak neváhejte a buďte u toho i vy. Večer bude bohatý na balkánský folklor, vynikající jídlo, kvalitní vína a nebude chybět ani tombola. K tanci i poslechu bude jako hlavní kapela hrát skvělý Mijaktiç Orkestar! Pokud byste nás chtěli podpořit tak prosím dejte o akci vědět známým.
Rezervace stolů pro 8 osob je možná na e-mailové adrese zaedno@zaedno.org do 10. 2. (rezervujeme vždy celý stůl). Vstupenky se kupují na místě. Vstupné: 200 Kč (Kdo má kroj, vstup zdarma.)
 
Trifon se vrací do Prahy!
Pojďme ho společně oslavit a zvolit již 17. cara vína!
 
KDY? 15. února 2019, v 19 hodin.
KDE? Kulturní dům Ládví, Burešova 2, Praha 8-Kobylisy (metro C).
KDO? Kapela Mijaktiç Orkestar, 3 taneční soubory, 2 pěvecké sbory.
CO? balkánské speciality a vína.
PROČ? Protože bude veselo a dobrá nálada, víno poteče proudem a nohy budou bolet od tanců v jednom velkém kole.
 
Balkán znovu zavítá do Prahy a rozpoutá veselou náladu v pochmurném a studeném únoru. Během bujarého večera Trifona Zarezana se přeneseme hudbou, tancem, vínem, jídlem a srdečnou atmosférou do temperamentních jižních krajů. Nepřiveze je k nám do Prahy žádná zahraniční kapela ani agentura, ale naši spoluobčané, kteří mají kořeny na Balkáně anebo je s Balkánem spojuje láska, práce nebo zkrátka osud.
Jako každým rokem kolem v polovině února se v Praze oslaví podle lidového kalendáře bujarý svátek patrona všech bulharských vinařů – Trifona Zarezana. Nejen pro Bulhary a Balkánce žijící v ČR, ale i pro mnoho mladých Pražanů se tato osobitá oslava stala vyhledávanou akcí. Svátky se musí slavit společně, jinak ztrácí smysl. Přijďte i vy a oslavme Trifona společně! A kdo přijde v kroji má vstup zdarma!
 
Lidová tradice říká:
Svatý Trifon je patronem vinařů. Podle tradice se tento den vinaři vypraví na vinice poctít svého ochránce a poprosit o dobrou sklizeň. Jádrem rituálu je prořezávání vinice. Ze slova „zariazvat“, neboli česky prořezávat, pochází i jméno Trifon Zarezan. Vinař uřízne několik větví vinné révy a pokropí je vínem. Volí se i car vína, který na sebe bere morální odpovědnost za kvalitu úrody pro tento rok. A jako při každé sešlosti vše končí kolem stolu, kde se jí a pije až pozdě do noci.
 
Spolek ZaednoTrifon Zarezan
Zveřejněno: 09.01.2019 – Pavel Syrůček
Vytisknout