Trifon Zarezan

Tanči jako Bůh, pij jako car!
Aneb balkánský svátek vína Trifon Zarezan pošestnácté.

Balkán znovu zavíta do Prahy a rozpoutá veselou náladu v pochmurném a studeném únoru. Během bujarého večera Trifona Zarezana se přeneseme hudbou, tancem, vínem, jídlem a srdečnou atmosférou do temperamentních jižních krajů. Nepřiveze je k nám do Prahy žádná zahraniční kapela ani agentura, ale naši spoluobčané, kteří mají bulharské, řecké či srbské kořeny anebo je s Balkánem spojuje láska, práce nebo zkrátka osud.
Jako každým rokem kolem půlky února se v Praze oslaví podle lidového kalendáře bujarý svátek patrona všech bulharských vinařů – Trifona Zarezana. Nejen pro Bulhary a Balkánce žijící v ČR, ale i pro mnoho mladých Pražanů se tato osobitá oslava stala vyhledávanou akcí. Letos se oslava koná 10. 2. od 19 h ve velkém sále KD Ládví.
Během tohoto večera budou moci hosté ochutnat proslulé odrůdy bulharských vín a pochutiny balkánské kuchyně. Zazpívají dva pěvecké sbory, zaměřené na Balkán a Etno muziku. Vystoupí tři krojované taneční soubory, které představí živou folklorní tradici Balkánu. Předvedou rychlé nohy a krásné choreografie. Navíc budou pro všechny hosty přichystány hned tři taneční workshopy – bulharský, řecký a srbský, ve kterých se bude každý moci balkánské tance naučit. Pak nebude ani pro nováčky těžké se zapojit do víru tance a pocítit užasnou energii kterou dodává tanec choro – kolový tanec, ve kterém se desítky i stovky lidí drží za ruce a společně tvoří krásného, v rytmu hudby vlnícího se hada. Zde vybereme i nejlepšího tanečníka z publika a rozdáme mnoho cen. Následovat bude koncert kapely Prometheus, jenž publikum rozproudí originální řeckou a balkánskou hudbu, ale i současnou populární řeckou hudbu. Nebudou chybět ani ty největší řecké hity jako je například sirtaki z filmu Řek Zorba, ze který jakoby vane vítr z modrého moře a je cítit svoboda a jižanská hrdost! Zlatým hřebem večera bude výběr cara vína Trifona Zarezana 2018. A právě v této oblíbené soutěži se ukáže, kdo je tím pravým pijákem a carem vína a dobré nálady. Který bude tím nejsilnějším, nejtalentovanějším a pro ženy nejkouzelnějším z mužů, aby zajistil dobrou úrodu na vinicích a bohatou nadílku ve vinných sklípcích na celý rok 2018!
Svátky se musí slavit společně, jinak ztrácí smysl. Přijďte i vy a oslavme Trifona společně! A kdo přijde v kroji má vstup zdarma!

Lidová tradice říká:
Svatý Trifon je patronem vinařů. Podle tradice se tento den vinaři vypraví na vinice poctít svého ochránce a poprosit o dobrou sklizeň. Jádrem rituálu je prořezávání vinice. Ze slova „zariazvat“, neboli česky prořezávat, pochází i jméno Trifon Zarezan. Vinař uřízne několik větví vinné révy a pokropí je vínem. Volí se i car vína, který na sebe bere morální odpovědnost za kvalitu úrody pro tento rok. A jako při každé sešlosti vše končí kolem stolu, kde se jí a pije až pozdě do noci.

Folklorní večer Trifon Zarezan
10. února 2018 v 19.00 hodin, Kulturní dům Ládví Burešova 2, Praha 8
Vstupné: 150 Kč (Kdo má kroj, vstup zdarma.)

Spolek Zaedno
Tel.: +420 603 103 928,
zaedno@zaedno.org, www.zaedno.org, www.facebook.com/zaedno.prague

TrifonTisková zpráva
Zveřejněno: 16.01.2018 – Pavel Syrůček
Vytisknout